Gazze’de ateşkes görüşmeleri: ‘CIA Başkanı, Mossad Başkanı’yla bir araya gelecek’

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Gazze kentine saldırı düzenledi. Eş-Şabiye’de El Eyyubi ailesinin evine düzenlenen saldırıda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

AA’nın aktardığına göre, Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi de İsrail’in 230 gündür süren saldırıları hakkında açıklama yaptı. Ofisten yapılan açıklamada, 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden saldırılarda 77 bin ton patlayıcı kullanıldığı ve 87 bin konutun tamamen yıkıldığı belirtildi. İsrail’in bu süre içinde 3 bin 191 ‘katliam yaptığını’ belirten Medya Ofisi, bu saldırılarda 15 bin 239 çocuk ve 10 bin 93 kadının hayatını kaybettiğini bildirdi. İsrail’in saldırılarında 10 bin kişinin enkaz altında veya kayıp olduğu ifade edilirken, hastanelere ulaşan ölü sayısının 35 bin 800, yaralı sayısının ise 80 bin 200 olduğu bilgisi verildi.

GEÇİCİ İSKELE ÇALIŞMALARINDA 3 ABD ASKERİ YARALANDI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürerken, ABD’li yetkililer, üç ABD askerinin Gazze’ye deniz yoluyla insani yardım sağlanması için geçici iskele oluşturma çalışmaları sırasında yaralandığını açıkladı. 23 Mayıs Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, yaralanan askerlerden biri, İsrail’deki bir hastanede tedavi altına alındı. Reuters haber ajansı, ABD askerlerinin ‘savaş dışı’ yaralanma yaşadığı, Gazze’ye yardım sağlama çalışmaları sırasında ABD askerlerinin ilk defa yaralandığı bilgisini paylaştı.

Geçici iskelenin kurulacağını, ilk defa ABD Başkanı Joe Biden mart ayında açıklamıştı. İlk 90 gündeki maliyetinin 320 milyon dolar olacağı tahmin edilen ve yaklaşık 1000 ABD askeri personelinin çalışmalara katıldığı iskele, geçen hafta faaliyet göstermeye başlamıştı.

Dün basın mensuplarına açıklama yapan ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutan Yardımcısı Brad Cooper, iki askerin bileklerini burktuğunu ve hafif bir sırt incinmesi yaşadığını bildirdi. Cooper, “İkisi çok hafif, rutin yaralanmalardı. Bu iki kişi görevlerine geri döndü” dedi. Cooper, üçüncü askerin denizde bir gemide yaralandığını ve İsrail’de bir hastaneye nakledildiğini söylerken, kimliğinin açıklanmaması koşuluyla açıklama yapan bir ABD savunma yetkilisi, bu askerin durumunun kritik olduğunu belirtti.

‘BURNS, AVRUPA’DA BARNEA VE EL SANİ İLE GÖRÜŞECEK’

Öte yandan, ABD ve İsrail basınına yansıyan haberlerde, İsrail Savaş Kabinesi’nin ‘rehine takası görüşmelerine devam’ talimatının ardından, ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns’ün arabulucu ülkelerden Katar’ın Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani ve İsrail’in dış istihbarat örgütü Mossad’ın Başkanı David Barnea ile bir araya geleceği belirtildi. İsrail’in The Times of Israel gazetesi, ABD’nin Axios haber sitesinin gündeme getirdiği görüşmeye ilişkin haberinde, Burns’ün ilerleyen günlerde Avrupa’ya seyahat edeceğini yazdı. Son dönemde arabuluculuk rolü tartışılan Mısır’ın istihbarat şefi Abbas Kamil’in bu görüşmelere katılıp katılmayacağı ise netlik kazanmadı.

İki yetkili, görüşmelerin amacının, Hamas’ın rehin tuttuğu İsraillilerin serbest bırakılması ve ateşkesin sağlanması için yapılan görüşmeleri ‘canlandırmak’ olduğunu anlattı. Bir ABD’li ve bir İsrailli yetkili ise Kahire’nin arabuluculuk sürecine dahil olmayı sürdüreceğini söyledi. CNN International, bu hafta paylaştığı bir haberde, Mısırlı arabulucuların İsrail’in ‘zımnen kabul ettiği’ ateşkes anlaşması çerçevesini Hamas’a ‘değiştirerek’ sunduğunu, iki tarafa sunulan tekliflerdeki şartların farklı olduğunu ve bu durumdan diğer arabulucu Katar, sürece katılan ABD ve İsrail temsilcilerinin haberinin olmadığını iddia etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x