Muğla’da aile sağlığı merkezine fahiş kira artışı nedeniyle kilit vuruldu

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki 20 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, kirasının aşırı artması nedeniyle İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kapatıldı. Hastaların 12 No’lu Aile Sağlık Merkezi’ne nakledilmek istenmesi vatandaşların tepkisini çekti. Aile Sağlık Merkezi’nin 8 bin kişiye hizmet verirken bir anda 20 bin kişiye hizmet vermesinin mümkün olmadığını belirten vatandaşlar eylem yaptı “Bu, bir damacana suyu bir su bardağına doldurmaya çalışmak gibi bir şey” dedi.

8 BİN LİRA OLAN KİRA 70 BİNE ÇIKTI

Bodrum’a Ortakent Mahallesi’ndeki 20 No’lu Aile Sağlık Merkezi’nin kontratının dolmasının ardından mal sahibi tarafından kiranın 8 bin TL’den 70 bin TL’ye çıkarılması nedeniyle İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün, burasını kapatarak vatandaşları Yahşi Mahallesi’ndeki 12 No’lu Aile Sağlık Merkezi’ne nakletmek istemesi kriz yarattı. 12 No’lu Aile Sağlık Merkezi önünde toplanan vatandaşlar, 8 bin kişiye güçlükle hizmet veren sağlık merkezine 12 bin yeni vatandaşın aktarılmasının sağlık hizmetlerini çökerteceğini, ne binanın ne sağlık personelinin bunu kaldıramayacağını belirterek birleştirme kararını protesto etti.

“SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İŞİN KOLAYINA KAÇIYOR”

Yahşi Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar adına açıklama yapan Tuncay Özkan “12 No’lu Aile Sağlık Merkezi 12 yıl önce vatandaşların bağışları ile yapıldı. Şu anda tam kapasite çalışıyor. Kapatılmak istenen 20 No’lu Aile Sağlık Merkezi’nin kirası 8 bin TL‘den 70 bin TL’ye çıkarılınca İlçe Sağlık Müdürlüğü çözüm üreteceği yerde, çareyi kapatıp burayla birleştirmekte buluyor. Bir kez kira artışları belirlenen oranında dışında yapılamayacağı gibi, vatandaşın modern ve çağdaş sağlık hizmetini karşılamak, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün görevi. Orası kapanıp, doktor ve hemşireler buraya gelince yer açmak için bazı üniteler kapanacak, sağlık hizmetlerinde kaos yaşanacak. Bu sorunu yine çözecek olan İlçe Sağlık Müdürlüğü’dür. Ancak Sağlık Müdürlüğü kapatarak işin kolayına kaçıyor. Biz sağlık sorunu yaşanmadan soruna çare bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

NE BİNA YETER NE DE PERSONEL SAYISI

Yahşi Mahallesi’nde yaşayan ve eyleme eşi Burcu Ilgaz ile birlikte katılan emekli Can Ilgaz ise “12 No’lu Aile Sağlık Merkezi’nden hizmet alıyoruz. Emekliyiz. 8 bin kişiye güçlükte sağlık hizmeti verilen yere, bir anda 12 bin kişiyi daha eklemek istiyorlar. Buna ne binanın fizik kapasitesi ne de sağlık personelinin enerjisi yeter. Nasıl böyle bir karar alabiliyorlar, şok içerisindeyiz. Alınan yanlış karardan, vatandaş mağdur edilmeden acilen dönülmesini istiyoruz. Aksi takdirde sağlıkta telafisi mümkün olmayan zararlar ortaya çıkacak. Bu sorun iki Aile Sağlık Merkezi birleştirilmeden çözülmeli. Bu, bir damacana suyu bir su bardağına doldurmaya çalışmaya benziyor” dedi.

Basın açıklaması yapan vatandaşlar, alkışlı protestonun ardından eyleme son verdi.

‘HER TÜRLÜ YARDIM İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPTIM’

Boşaltılan 20 No’lu Aile Sağlık Merkezi binasının sahibi Hüseyin Aygün iddialara yanıt verdi. Aygün, “Ben 6 ay önce kendilerine ‘Buradan çıkın, size başka bey yer bulalım, oğluma işyeri yapacağım’ demiştim. Hatta daha önce kullanılan eski sağlık ocağı binasını bulduk. Tadilata ihtiyacı vardı. Yapalım ya da yaptıralım dedim. Ancak Sağlık Müdürlüğü 12 Nolu Sağlık Merkezi’ne taşınmaya karar verdi. Neden, niçin bilemiyorum. Anladığım kadarıyla eski sağlık ocağı tamir edildikten sonra 20 Nolu Sağlık Merkezi oraya taşınacak. Herkes bana yükleniyor. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben hakkım neyse onu yaptım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x