Uzmanlardan Açıklama Geldi! Gözden Kaçan O Belirti Kanser Olduğunuzu Söylüyor!

Cleveland Clinic Karaciğer Metabolik Steatoz Merkezi Direktörü Dr. Jamile Wakim-Fleming, “Karaciğer kanseri belirtileri hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, erken teşhisi o kadar kolay yapabilirsiniz” diyor. Dr. Wakim-Fleming, erken teşhisin, doktorların kanseri “daha fazla büyümeden veya vücutta yayılmadan” etkili bir şekilde tedavi edebilmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Ancak, bazen karaciğer kanserinin belirtileri gözden kaçabilir, bu da hayatınıza mal olabilir. İşte özellikle gözden kaçan karaciğer kanseri belirtileri…

EN SIK GÖZDEN KAÇAN ERKEN KARACİĞER KANSERİ BELİRTİSİ

KİLO KAYBI KANSER BELİRTİSİ OLABİLİR: Açıklanamayan kilo kaybı, insanların gözden kaçırabileceği erken bir karaciğer kanseri belirtisidir. Dr. Wakim-Fleming, “Kilo kaybı sık sık gözden kaçar, ancak bazen kilo kaybına yol açan yorgunluk ve iştahsızlık da gözden kaçabilir” diye açıklıyor. OhioHealth Kanser Hizmetleri’nde hematolog-onkolog olan Dr. Arvinder Bhinder, “Genellikle gözden kaçan bir belirti iştahsızlık ve buna bağlı olarak kasıtsız kilo kaybıdır” diyor. “Kendinizi tutarlı bir süre boyunca aç hissetmiyorsanız, bu karaciğer kanserinin bir işareti olabilir.”

KİLO KAYBINI GÖZ ARDI ETMEK NEDEN BU KADAR KOLAY?

Dr. Wakim-Fleming, “Kilo kaybı ve yorgunluk kanser olmasa bile yaygındır,” diyor. “Bunlar kansere özgü değildir. Bunlar meydana geldiğinde, kişi bunları görmezden gelebilir ve viral enfeksiyon, diyet değişikliği veya diğer iyi huylu durumlardan kaynaklanan yorgunluk gibi aralıklı hastalıklara bağlayabilir.”

Dr. Wakim-Fleming, diğer karaciğer kanseri semptomlarının şunları içerdiğini ekliyor:

1. Yüzdeki kollar ve şakaklar boyunca kas atrofisi
2. Karında sıvı birikmesi
3. Göbek çevresinde büyük damarlar, erkekler için büyümüş göğüsler
4. Büyük dalak
5. Asterixis (titreme)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x