Demirören yayın grubu binaları Ziraat Bankası’na devredildi

Demirören Holding, 2018 yılında Doğan Holding’den 916 milyon dolara satın aldığı medya kanalları için Ziraat Bankası’ndan 895 milyon dolarlık kredi çekmişti. Bu yıl ödemesi gereken 70 milyon dolarlık taksitler için, yayın grubuna ait birçok gayrimenkul ve taşınmazı Ziraat Bankası’na devretti. Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’na uzun yıllar boyunca ödeme yapmadığı belirtiliyor. Bu durum, kamuoyunda tartışmalara neden olurken, geçtiğimiz yıl yapılan açıklamalarda taksitlerin anlaşılan şekilde ödendiği belirtilmişti.

AVM VE MATBAA ARSASI SATIŞLARI

Holding, yıllık 70 milyon dolar olan taksit ödemeleri için Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Demirören AVM’yi Denizbank’a sattı. Ayrıca, İstanbul Esenyurt’taki matbaa tesisi arsasını 816.6 milyon liraya insansız hava aracı üreticisi Baykar’a satmıştı.

HÜRRİYET GAYRİMENKULLERİ ZİRAAT BANKASI’NA DEVREDİLDİ

Son olarak, Demirören Holding, Ziraat Bankası’na olan kredi borcunun bu yılki 70 milyon dolarlık taksit ödemesinin bir kısmını karşılamak için Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık bünyesindeki gayrimenkullerin bir kısmını 1 milyar 287 milyon 922 bin TL karşılığında bankaya sattı.

SATIŞ VE DEVİR DETAYLARI

Demirören Holding Yönetim Kurulu, İzmir, Antalya, Trabzon gibi çeşitli illerdeki gayrimenkullerin satış ve devir işlemlerinin 1 milyar 287 milyon 922 bin TL bedelle gerçekleştirilmesine karar verdi. Satış ve devir işlemi 22 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla tamamlandı.

Demirören Holding’in Ziraat Bankası’na devrettiği gayrimenkuller arasında İzmir Gaziemir, İzmir Konak, Antalya Muratpaşa ve Trabzon Arsin’deki değerli taşınmazlar bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x