Gençliği uzatan bir içecek: Hafızayı geliştirir, yüzdeki kırışıklıkları “siler”

Bu, her şeyden önce ilginç olan yeşil çaydır çünkü beynin, cildin, kalbin ve kan damarlarının yaşlanma süreçlerini durdurur. Ve hepsi vücudun hücrelerini erken yaşlanma süreçlerinden koruyabilen antioksidan bileşikler içermesi nedeniyle. Yeşil çayın faydalarının neler olduğunu, neye iyi geldiğini ve kimlerin içmemesi gerektiğini sizlere anlatıyoruz.

Yeşil çayın insan vücuduna faydası nedir?

Yaşlanma karşıtı işlev. Çay, B grubu vitaminlerinin içeriği nedeniyle cildin gençliğinin ve elastikiyetinin korunmasına yardımcı olur. E Vitamini yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur, cildi elastik ve parlak hale getirir. İçecek ayrıca beynin yaşlanmasını önleyen ve yaşlılık hastalıklarını ortadan kaldıran bir nöroprotektör görevi de görür.
Antiinflamatuar etki. Geleneksel Çin tıbbında yeşil çay hala ateş düşürücü ve hemostatik bir ajan olarak kullanılmaktadır. Ayrıca doku yenilenmesine iyi etkisi olduğu için yaraların iyileşmesini hızlandırmak için de içilir.
Konsantrasyon, performans ve hafızayı geliştirir. Yeşil çayın tonik özelliği vardır, bu nedenle uyuşukluğu giderir, konsantrasyonu ve dikkati artırır. Bir fincan çay içtikten sonra kişi kendini enerjik ve mutlu hisseder.
Ruh halini yükseltir. L-theanine bileşiğinin içeriği nedeniyle, yeşil çay stresi, sinir gerginliğini hafifletebilir ve ruh halini iyileştirebilir.
Vücudu temizler. Yeşil çay vücuttaki tüm toksik ve zararlı maddeleri uzaklaştırabildiğinden bağırsakları temizlemek için kullanılması faydalıdır.
Kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıp yağları parçalayabildiğinden daha hızlı kilo vermek isteyenler için içilmesinde fayda var.
Onkoloji riskini azaltır. İçecek, vücudu ultraviyole ışınlarından koruyan ve kanser hücrelerinin gelişimini önleyen polifenoller içerir.
Kalp ve kan damarlarını iyileştirir. Yeşil çay kan damarlarının elastikiyetini artırır, kolesterol plaklarının oluşumunu engeller ve felç riskini azaltır.
Cilt hastalıklarına faydalıdır. Yeşil çay ekstresi birçok kozmetikte bulunur çünkü cildin sağlığını ve gençliğini korumak için çok değerlidir. Yeşil çay cilt iltihabını tedavi eder, hücre yenilenmesini hızlandırır ve sedef hastalığının tedavisine yardımcı olur. Tonik olarak kullanıldığında cildin elastikiyeti artacak ve küçük kırışıklıklar kaybolacaktır.

Yeşil çayı kim içemez

Bir kişi için yeşil çay tüketimi normu günde 3 bardaktır ve aşırı tüketimde içecek zararlı olabilir. Hipertansiyonunuz, karaciğer, böbrek veya safra kesesi sorunlarınız varsa yeşil çay içmeyin.
Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız yeşil çay içmemelisiniz. İçeceği kahve ve enerji içecekleriyle birleştiremezsiniz, kalpte sorunlar olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x