İspanya’da tahtın varisi olan Prenses Leonor artık reşit oldu.

Nil Göksu Urgancıoğlu’nun haberi

İspanya Prensesi Leonor artık reşit, yani 18 yaşında. İşte tam da bu nedenle, tahtın varisi olarak dikkatleri üzerine çekiyor ve yetişkin bir kraliyet ailesi üyesi olarak oynayacağı rol hakkında pek çok yorumla karşı karşıya kalıyor.

Prensesin doğum günü bir dizi prosedürü içeriyor. Kongre ve Senato madalyalarını almadan önce Anayasaya bağlılık yemini etmek. Doğum gününün İspanyol Parlamentosu’nda resmi bir törenle kutlanması. Madrid Kraliyet Sarayı’nda bir resepsiyon verilmesi, ardından başkentin hemen dışındaki El Pardo sarayında bir aile toplantısı düzenlenmesi.

Aslında prensesin kıdemli bir kraliyet üyesi olarak ortaya çıkmasıyla ilgili süreç sorunsuz ilerledi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Galler’deki yatılı okul olan UWC Atlantic’ten mezun oldu. Diplomasını alırken, okul arkadaşları tezahüratla destek verdi ve öğretmeni onun “öğrenmeye, insanları anlamaya ve farklı bakış açılarını keşfetmeye yönelik sarsılmaz tutkusunu” ve mizah anlayışını övdü.

ASKERİ EĞİTİME KATILDI

İspanyol medyası, prensesin üç yıllık subaylık kursuna başladığı Zaragoza’daki bir ordu akademisinde temel eğitiminin tamamlanmasını yakından takip etti. Leonor tıpkı sınıf arkadaşları gibi bere ve yorgunlukla tatbikat yaparken, dahası tören kılıcını alırken görüntülendi.

Daha sonra 20 Ekim’de kendi himayesindeki ‘Asturias bölgesi ödüllerine başkanlık etti, böylece kraliyet görevlerindeki yetkinliği ön plana çıktı.

Aralarında Hollywood oyuncusu Meryl Streep ve Japon yazar Haruki Murakami’nin de bulunduğu ünlülere ödül veren Leonor, kraliyet ailesinin ve halkın takdirini kazandı.

Leonor ayrıca İspanyol kraliyet ailesinin sık sık eleştirilerin odağında olduğu bir dönemde ön plana çıkıyor. 2017’de babaso Kral Felipe, Katalan ayrılıkçılara karşı eleştirilerde bulunmuş, siyasi meselelere girmek gibi alışılmadık bir adım atmıştı. Altı yıl önce tahttan feragat eden ve mali olarak zor günler yaşayan büyükbabası Juan Carlos, 2020 yılında Abu Dabi’de yaşamak için ülkeyi terk etmişti. Adı pek çok skandalla anılmıştı.

ADI ÜNLÜ FUTBOLCUYLA ANILDI

Leonor anayasal konumunun ötesinde, İspanya’nın şöhret dünyasının da artık bir parçası. Prensese karşı artan halk ilgisinden dolayı şimdiden “Leonormania” fenomeninden bahsediliyor. Bu yılın başlarında, Gavi olarak da bilinen Barselona’nın yıldızı Pablo Martín Páez Gavira ile beraber olduğu iddiaları ortaya atıldı. İddialar yalanlandı ancak kraliyet uzmanlarına göre, prenses çoktan popüler kültürün bir parçası oldu bile.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x