Türk dizileri 110 ülkenin radarında

Türkiye’nin içerik ihracatının önemli aktörlerinden Kanal D International, Dilek Taşı, Üç Kız Kardeş, Dönence, Aşk ve Umut gibi son dönemde ilgiyle izlenen dizilerini; uluslararası medya gruplarının beğenisine sundu. Yayınlandıkları dönemde izlenme rekorları kırarak ekrana damga vuran Veda Mektubu ve O Kız dizileri de MIPCOM 2023’te öne çıkan yapımlar arasında yerini aldı.

‘TÜRKİYE BİR NUMARA’

19 Ekim Perşembe gününe kadar devam edecek olan MIPCOM 2023’ün ilk oturumunda, Türkiye’nin, İngilizce konuşulan ülkeler hariç, dizi ihracatında birinci sırada, dünya genelinde ise ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada olduğu açıklandı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ile Türkiye’nin Marsilya Başkonsolosu Sait Evren Güner, fuarda Türkiye’yi temsil eden Türk yapımcıları yalnız bırakmadı. Mumcu, Yılmaz ve Güner’in ziyaret ettiği standatlar arasında Kanal D International da vardı. Bakan Yardımcısı Mumcu yaptığı açıklamada, “Türkiye’de üretilen içerikler ile 152 ülkede, 750 milyon kişiye ulaşıyoruz. Sektördeki tüm paydaşlarımız burada, dizi satışının hem ihracat olarak hem de kültür diplomasisi açısından öneminin farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanımızın talimatıyla biz bu konuya ve sektöre destek veriyoruz” dedi.

Demirören TV Medya Grup Başkanı Murat Yancı ise “Türkiye’nin dizi ihracatında bir numara olması sektörün geldiği başarıyı gösteriyor. Bu rakamların daha da aratacağını öngörüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, sektör paydaşlarını bu fuara gelerek ve yanımızda yer alarak desteklemesi çok kıymetli. Bakanlığın öncülüğünde, bu tip fuarların Türkiye’de de düzenlenmesinin sektöre büyük katkısı olacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x